The British Cycling Elite Men’s Series Circuit Race 2014 Results

Pos No Rider Team Cat Time
1 19 Mike Northey Madison Genesis Elite 01:03:33
2 31 Adam Blythe NFTO Elite 01:04:01
3 30 Graham Briggs Rapha Condor JLT Elite 01:04:01
4 71 Matt Cronshaw Velosure - Giordana RT   01:04:01
5 66 Dean Downing NFTO Elite 01:04:42
6 55 Adam Duggleby Wheelbase Altura MGD Elite 01:04:42
7 36 Chris Opie Rapha Condor JLT Elite 01:04:42
8 44 Alex Blain Team Raleigh Elite 01:04:43
9 12 Andrew Hawdon KTM road-and-trail.com Elite 01:04:43
10 43 George Atkins Team Raleigh Elite 01:04:43
11 48 Ian Wilkinson Team Raleigh Elite 01:04:43
12 50 Richard Hepworth Velosure - Giordana RT Elite 01:04:43
13 23 David McGowan Metaltek KUOTA RT 1st 01:04:43
14 70 Russ Downing NFTO   01:04:43
15 40 Will Fox Starley Primal Pro Cycling Elite 01:04:43
16 13 Harry Tanfield KTM road-and-trail.com Elite 01:04:43
17 14 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Elite 01:04:43
18 22 William Bjergfelt Metaltek KUOTA RT Elite 01:04:43
19 27 Alex Paton Pedal Heaven Colbornes RT 1st 01:04:43
20 59 Simon Wilson Wheelbase Altura MGD Elite 01:04:43
21 65 Dale Appleby NFTO Elite 01:04:43
22 42 Jonathan Shuster Team Corley Cycles 1st 01:04:44
23 7 Jacob Scott HARIBO Beacon Cycling Team 1st 01:04:44
24 68 Hugh Wilson NFTO Elite 01:04:44
25 9 Jake Womersley HARIBO Beacon Cycling Team 1st 01:04:44
26 52 Robert Partridge Velosure - Giordana RT Elite 01:04:48
27 61 David Shackleton Wilsons Wheels Race Team Elite 01:04:48
28 21 Thomas Stewart Madison Genesis Elite 01:04:49
29 26 Gruffudd Lewis Pedal Heaven Colbornes RT 1st 01:04:49
30 37 Jack Sadler Rapha Condor JLT 2nd 01:04:55
31 16 Ian Bibby Madison Genesis Elite 01:04:57
32 67 Sam Williams NFTO Elite 01:04:57
33 47 Matt Boulo Team Raleigh Elite 01:05:00
34 49 Thomas Bustard Velosure - Giordana RT Elite 01:05:04
35 45 Mark Christian Team Raleigh 1st 01:05:08
36 2 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth 1st 01:05:10
37 18 Liam Holohan Madison Genesis Elite 01:05:20
38 35 Richard Handley Rapha Condor JLT Elite 01:05:20
39 46 Morgan Knasky Team Raleigh Elite 01:05:26

Keith Jordan Memorial Circuit Race 2014 Results

Pos No Name Team Cat Time
1 25 Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG 2nd 42:54:00
2 49 Joshua Varty   3rd 42:55:00
3 24 Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG 3rd 42:55:00
4 7 Matthew Pearce Bronte Wheelers/Neophix Enginee 3rd 42:55:00
5 48 Nick Nettleton     42:56:00
6 29 Nicholas Armitstead PH-MAS Cycling 3rd 42:56:00
7 40 Jake Beach Velocity WD-40 A 42:56:00
8 2 Richard Benson Albarosa Cycling Club 4th 42:56:00
9 13 Joshua Gale Flex-Tech Ettridge Cycles RT 4th 42:56:00
10 23 James Ward Knottingley Velo 4th 42:56:00
11 32 Paul Mace Royal Air Force CC 3rd 42:56:00
12 81 Towart     42:56:00
13 26 Giles Porter London Dynamo 3rd 42:57:00
14 5 Ady Rudd All Terrain Cycles 3rd 42:57:00
15 27 Andrew Turner Manchester Whlrs Club 3rd 42:57:00
16 45 Craig Gath York Cycleworks Race Team 3rd 42:57:00
17 18 Daniel Posnett Hull Thursday RC 3rd 42:57:00
18 6 Kyle Whitfield Bonito Squadra Corse 3rd 42:57:00
19 1 Luke Preston Airedale Olympic CC 3rd 42:57:00
20 19 Will Thomas Hull Thursday RC 3rd 42:57:00
21 8 Ben Hancock Calder Clarion CC 4th 42:57:00
22 31 Neil Hendry PH-MAS Cycling 3rd 42:58:00
23 39 Paul Shepherd Velo Club Beverley 3rd 42:58:00
24 4 Jamie Tweddell Albarosa Cycling Club 3rd 42:59:00
25 11 Tim Tharratt City RC (Hull) 4th 42:59:00
26 44 Gary Trees Wilsons Wheels Race Team 3rd 42:59:00
27 37 Rob Brown Velo Club Beverley 4th 43:00:00
28 3 Nick Guest Albarosa Cycling Club 3rd 43:00:00
29 9 Jonathan Watson Charge Bikes 3rd 43:25:00
30 15 Matthew Johnson Hull Thursday RC 4th 43:28:00

Jadan Press Women’s Circuit Race 2014 Results

Pos No Rider Team Cat Time
1 2 Iona Sewell GB Cycles.co.uk 1st 42:42:00
2 15 Flora Gillies Speg - Project 51 2nd 43:06:00
3 3 Brit Tate GB Cycles.co.uk 1st 43:06:00
4 14 Charlotte Colclough Sleaford Whls CC 2nd 43:06:00
5 21 Karen Poole GB Cycles.co.uk 2nd 43:06:00
6 8 Sam Thoy Team Jadan 2nd 43:07:00
7 4 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club 2nd 43:07:00
8 6 Nicola Moore Squadra RT 3rd 43:07:00
9 5 Sinead Burke PH-MAS Cycling 2nd 43:07:00
10 12 Jessica OBrien RST Racing Team 3rd 43:08:00
11 22 Nicola Soden GB Cycles.co.uk 2nd 43:17:00
12 24 Lucy Farquhar Holme Valley Whls 4th  
13 7 Annabel Sill Team Jadan 2nd  
14 19 Lucy Khan      
15 16 Victoria Hood Team Jadan 2nd  
16 23 Elizabeth Denby Paul Milnes Cycles/Bradford Oly A  
17 11 Jess Taylor PH-MAS Cycling 3rd  
18 13 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set 2nd